کد خبر : 311626

تاریخ درج خبر : یک شنبه 20 آبان 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان
• وقف در خوانسار ۲۸۰ سال قدمت دارد
رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان خوانسار گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرستان خوانسار موقوفه حاج صانع مربوط به سال ۱۱۵۵ هجری قمری، یعنی حدود ۲۸۰ سال پیش است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حسن عمادی در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان که با موضوع ترویج فرهنگ وقف برگزار شد، اظهار کرد: آموزش قرآن، طرح حفظ قرآن و برگزاری مسابقات قرآنی، ساماندهی امامزادگان و بقاع متبرکه، تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، حفظ و حراست از حریم موقوفات، در آمدزایی از موقوفات و اجرای نیت واقفان، اهداف اصلی سازمان اوقاف است.

وی گفت: شهرستان خوانسار دارای ۵۳۳ موقوفه است که از این تعداد ۱۷۹ موقوفه انتفاعی (فاقد درآمد)، ۶۴ موقوفه غیر متصرفی با متولی مشخص یا تعیین شده و ۲۹۰ موقوفه متصرفی منفعتی (دارای درآمد) است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با بیان این‌که کل رقبات این شهرستان هزار و ۵۳۴ رقبه است، افزود: تعداد ۲۹۰ موقوفه متصرفی شامل ۹۰۲ رقبه دارای درآمد است که اجاره داده شده است.

وی تصریح کرد: ۸۰۳ نیت موقوفه در کل کشور در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی اقتصادی، درمانی و آموزشی ثبت شده است و آخرین نیت موقوفه در کشور ، برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای بوده است.

حسن عمادی گفت: در شهرستان خوانسار ۷۴ نوع نیت وقف وجود دارد که بیشترین نیات در زمینه روضه خوانی و تعزیه خوانی حضرت اباعبداله الحسین(ع) است.

وی با بیان اینکه اداره اوقاف امانت دار موقوفات واقفان نیک اندیش است، تأکید کرد: وقف کردن نیازمند روحیه انفاق و گذشت از مال و ثروت است، در آمد حاصل از وقف به اقتصاد کشور کمک می‌کند، بنابراین رسانه‌ها و ائمه جماعات در ترویج فرهنگ وقف در بین مردم نقش اساسی دارند.

حسن عمادی گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرستان خوانسار موقوفه حاج صانع است که در سال ۱۱۵۵ هجری قمری یعنی ۲۸۰ سال گذشته وقف شده و در آمد حاصل از آن صرف مسجد جامع خوانسار می‌شود.  

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوانسار اظهار کرد: سال گذشته درآمد موقوفات شهرستان خوانسار ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که در زمینه کمک به ازدواج جوانان بی‌بضاعت، کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت، کمک به نیازمندان و امور مذهبی، اجتماعی و مدارس علوم دینی شهرستان و براساس نیات واقفان نیک آن موقوفات صرف شده است.

انتهای پیام/