• امروز چهارشنبه هفنم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

جاده تعاملات شهرداری و اوقاف اصفهان هموارتر شده است

جاده تعاملات شهرداری و اوقاف اصفهان هموارتر شده است

شهردار اصفهان گفت: تعامل شهرداری با اداره اوقاف و امورخیریه استان اصفهان دراین سال ها بسیارخوب بوده و اقدامات مشترکی در این رابطه درمرحله اجرا قرار دارد.

 یک شنبه 19 دی 1395   274  0      

 از آنجایی که وقف و موضوعات مربوط به آن از جایگاه ارزشمندی درجامعه برخوردار است و اطلاع‌رسانی به مردم و مسئولان در زمینه ارزش، جایگاه و اهمیت موقوفات در سطح جامعه اهمیت ویژه‌ای دارد این عزم جدی را از سوی مسئولان دولتی و حتی بخش خصوصی نیاز دارد تا بتوانند با اجرای برنامه های مدون نسبت به احیاء و عمل به موضوعات وقف در جامعه تلاش کنند .   

به تبع همین موضوع اصفهان نیزیکی از کلانشهرهای مطرح کشور است که دارای موقوفات متعدد بوده واین تعدد باعث شده است که اداره اوقاف با دستگاه های مختلف به مشکلات و یا بعضا دوگانگی وظایف برخورد کند. اگرچه در طی سال های گذشته چندان تعامل خوبی بین این دو نهاد برای حل و فصل موضوعات شهری و وقفی وجود نداشت اما در طی سال های اخیر روابط بین دستگاه ه ها با ورود مدیران جدید رو به گرمی نهاده شده و به گفته شهرداراصفهان برخی طرح‌های شهرداری و پروژه های شهری با موقوفات  آنچنان درآمیخته است که نیازمند تعامل و همکاری فی مابین با  اداره اوقاف هستیم.  

اما با توجه به اینکه بقاع متبرکه موجود در سطح شهر اصفهان بهترین مکان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی شهرداری هستند واین بقاع به عنوان مرکز ترویج فرهنگ محسوب می‌شوند، درهمین زمینه با مهدی جمالی نژاد ، شهرداری اصفهان گفتگویی انجام داده ایم که متن ان را در ادامه می خوانید.

*ضمن عرض سلام و خداقوت به شما،لطفا بفرماید مهمترین اقدامات شهرداری برای احیاء امور وقف ،سند مالکیت وهمکاری برای احصاء نیت واقفان چه بوده است؟

بنده هم عرض سلام دارم خدمت تمامی همشهریان و مردم عزیز اصفهان.اما در رابطه با مقوله وقف و سوالی که در این زمینه مطرح کردید، باید بگویم خوشبختانه شهر اصفهان به جهت دارا بودن خیریه های متعدد همیشه در زمینه انفاق و خیر در کشور پیشگام و پیشقدم بوده است و مهمترین مساله ای که می توان به خوبی در این شهر نظاره گر آن بود این است که تنوع اقدامات خیرین و خیریه ها نیز در این شهر بسیار بالاست، به گونه ای که از امور ورزشی گرفته تا خدماتی ،اجتماعی و اقتصادی و ... در این شهر جای پایی برای پرداختن به مباحث خیریه دارند.

حتی اخیرا هم خیرین شهرداری به این خیریه ها اضافه شده است و ایبن مسئله نشان دهنده این است که هنوز رود خروشان حمایت از محرومین و قشر کمتر برخورداردراصفهان جوشان است و مردم به این موضوع اهتمام ویژه دارند.

باید بگویم که تعامل شهرداری با اداره اوقاف و امورخیریه استان اصفهان دراین سال ها بسیارخوب بوده و اقدامات مشترکی در این رابطه درمرحله اجرا قرار دارد که ازجمله می توان به تشکیل کمیته خاص برای رفع اختلافات گذشته اوقاف و شهرداری اشاره کرد همچنین احیاء منطقه "هادی گل" نیز یکی دیگر از این طرح هاست.

باید بگویم اخیرا کارمشترک شهرداری و اداره اوقاف برای استفاده ازپهنه وسیع صورت گرفته است. اگرچه کاربری آن جهت فضای سبز بوده است اما این طرح سال های سال به دلیل عدم تعامل برروی زمین مانده و اجرایی نشده است ، امیدورایم به زودی بتوانیم با اجرای کارمشترک بهترین کاربری ها را برای"منطقه هادی گل" اجرایی کنیم . هم بتوانیم به اصل کاربری این منطقه که همان فضای سبز است بپردازیم و هم اینکه با سخت و سازهای خلافی که در این منطقه انجام شده برخورد های لازم را انجام دهیم.

همچنین بتوانیم سرانه های مختلف ورزشی، فرهنگی و تفریحی را پهنه "هادی گل" در نظر بگیریم .این منطقه بسیار می تواند برای اوقاف و شهرداری ارزش افزوده ایجاد کند و در زمینه کمک به مسائل خیر نیز مثمرثمر باشد.

*بفرماید رویکرد شهرداری اصفهان درسال جاری برای انجام امورخیریه و کمک به مناطق کمتر برخودار چه اقداماتی مد نظر دارید؟

در حال حاضر تنوع برنامه های فرهنگی در شهر اصفهان بسیار زیاد است، قبلا بیشتر برنامه های فرهنگی محدود به پروژه های بزرگ، فستیوال های خاص و یا جشنواره های هنری و فرهنگی میشد اما اکنون رویکرد برنامه های فرهنگی در شهر اصفهان به سمت انجام برنامه های فرهنگی در کل مناطق است. در این زمینه با راه اندازی معاونت فرهنگی در سطح مناطق 15 گانه پرداختن به مقوله های فرهنگی با جدیت بیشتری دنبال می شود.

معاونت های فرهنگی با تعاملات مناسبی که با کانون های فرهنگی و مذهبی محلات دارند با تنوع بخشی به برنامه ها تلاش می کنند تا اقدامات اثر گذاری را سطح مناطق به اجرا گذارند.

اکنون توجه به مناطق کم برخوردارشهر به گونه ای است که بسیاری از جشن ها و رویداد های فرهنگی در سطح مناطقی که شاید در گذشته کمترکسی از وجود آن آگاه می شد برگزار شود و ما اکنون شاهد هستیم که مردم چه استقبال گسترده ای از این برنامه ها دارند.

*بودجه ای که امسال برای پرداختن به مسائل فرهنگی از سوی شهرداری به محلات اختصاص داده شده است چه میزان است؟

بودجه فرهنگی امسال به دو بخش سخت افراری و نرم افزاری تقسیم می شود. این بودجه در  کل 240میلیارد تومان است  که از این میان 40 میلیارد تومان آن در حوزه نرم افزاری و 200 میلیارد تومان نیز در حوزه سخت افزاری و ساخت اماکن مذهبی و هنری است . تمامی این مسائل گویای آن است که شهرداری عزم خود را جزم کرده است تا برای برنامه های فرهنگی در شهر اقدامات موثری انجام دهد.

*  عملکرد شهرداری اصفهان در ساخت مساجد چگونه است؟

باید بگویم که عملکرد شهرداری اصفهان در ساخت مساجد به یک شکل نیست و به تناسب موقعیت جغرافیایی و ضرورت ها به این موضوع توجه می شود، به طور مثال شهرداری اصفهان یک سوم هزینه خرید مساجد را متقبل می شود و سالیانه بخشی از هزینه تعمیر و بازسازی مدارس در بودجه شهرداری اصفهان نیزدیده شده است.

شهرداری اصفهان در بیشتر موارد 25 میلیون تومان برای ساخت هر مسجد درشهر پرداخت می کند البته گاهی نیز در چند نوبت، هزینه های ساخت آن ها را متقبل می شود.

با توجه به «توسعه مسجد محوری» اصفهان بودجه بهتری برای ساخت مساجد در مناطق جدیدالتاسیس این شهر اختصاص  داده است همچنین گاهی تمام هزینه های ساخت و تجهیز مساجد دربرخی مناطق توسط شهرداری اصفهان پرداخت می شود.

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار