• امروز یک شنبه بیست و نهم مهر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

معرفی صفحه اینستاگرام

مسابقات قرآن

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

50 کاروانسرا در استان اصفهان احیا شده است

50 کاروانسرا در استان اصفهان احیا شده است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: در استان اصفهان بیش از ۵۰ کاروانسرا وقفی برای مساجد و اماکن مقدس از بین رفته بود که با اقدامات انجام گرفته نسبت به احیای آنان اقدام شده است.

 شنبه 12 اسفند 1396   45  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی ظهر جمعه 11 اسفند ماه در آیین افتتاح ۱۵ واحد مسکونی موقوفه شهریاری در گلپایگان، با اشاره به اینکه در استان اصفهان بیش از ۱۵ هزار و ۲۰۰ موقوفه و ۴۴ هزار رقبه وجود دارد، اظهار داشت: بالغ بر ۲۳ هزار از این تعداد رقبه متصرفی منفعتی بوده و ۱۰ هزار رقبه نیز با تولیت واقفان نیک اندیش اداره می شوند.

وی افزود: بیش از ۶۰ درصد از موقوفات استان اصفهان زمین های زراعی و کشاورزی است و ۱۰ درصد از آنها نیز شامل موقوفات خدماتی و آموزشی هستند که از این تعداد۶۱۰ واحد آموزشی در اختیار آموزش و پرورش، نیروهای نظامی، انتظامی، بسیج و سپاه قرار دارد که ارزش مطالبه آن برابر با ۵۰۰ میلیارد ریال است و تاکنون ۷۰ میلیارد ریال مال الاجاره آن به تأخیر افتاده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به اینکه موقوفات حوزه علمیه استان اصفهان دارای رتبه سوم در کشور است، گفت: همچنین مدرسه چهارباغ، موقوفات فراوانی دارد که حتی در برخی استان های دیگر از جمله آذربایجان، چهارمحال و بختیاری و پراکنده بوده که با کمک آیت الله طباطبایی نماینده ولی فقیه در استان پیگیر این موارد هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی با اشاره به اینکه ۵ مدرسه علمیه استان با خارج شدن از موقوفات مورد استفاده های دیگر قرار می گرفت، بیان کرد: با اقدامات صورت گرفته این ۵ مدرسه به نیت واقف برگشت و در اختیار مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان قرار گرفت و این در حالی بود که اجاره برخی از موقوفات مانند هتل عباسی که ماهیانه ۳ میلیون ریال پرداخت می شد طی ۴ سال گذشته به پرداخت ماهیانه ۶۰۰ میلیون ریال افزایش یافته لیکن هنوز حق وقف ادا نمی شود.

وی تصریح کرد: در استان اصفهان بیش از ۵۰ کاروانسرا وقفی برای مساجد و اماکن مقدس از بین رفته بود که با اقدامات انجام گرفته نسبت به احیای آن اقدام شد و در آنها هتل های سنتی راه اندازی کرده ایم، همچنین بسیاری از آب انبارها نیز با احیا به بهره برداری رسیدند و کاروانسرای ابوزیدآباد و قمصر با دارا بودن دو هزار و 300 هکتار اراضی را به نام موقوفه ثبت مالکیت کردیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به اقدامات اوقاف و امور خیریه در شهرستان گلپایگان و بهره برداری از ۱۵ واحد مسکونی که در آیین صورت گرفت، بیان داشت: اقدامات سفت کاری این ۱۵ واحد مسکونی حدود ۱۲ سال گذشته از سوی صندوق عمران انجام شده بود که به همت رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی نسبت به تکمیل و بهره برداری آن در راستای استفاده طلاب حوزه علمیه آماده شده است.

حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی با بیان اینکه زمین موقوفی این ۱۵ واحد مسکونی متعلق به واقف حاج حسن شهریاری است، افزود: این زمین حدود ۹۰۰ مترمربع است که دو هزار مترمربع زیربنا داشته و با هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه استان اصفهان دارای ۷۱۸ امامزاده است، گفت: در راستای اقدامات زیربنایی و عمرانی بیش از ۱۴۰ رقبه در امامزاده آقاعلی عباس ساخته شده و در ۵۰۰ امامزاده کار عمرانی انجام گرفته است و همچنین طرح های فرهنگی آرامش بهاری همه ساله با حضور نخبگان برگزار می شود.

انتهای پیام/

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار