• امروز سه شنبه ششم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

معرفی صفحه اینستاگرام

مسابقات قرآن

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

750 نیت در بانک اطلاعات جامع موقوفات و بقاع متبرکه به ثبت رسیده است

750 نیت در بانک اطلاعات جامع موقوفات و بقاع متبرکه به ثبت رسیده است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: در استان اصفهان 15 هزار و 200 موقوفه به ثبت رسیده که از این تعداد 5 هزار و 316 موقوفه از موقوفات استان مسجد هستند.

 یک شنبه 13 آبان 1397   90  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا صادقی صبح روز شنبه 12 آبان ماه در نشست خبری که در آستانه دهه وقف در محل اداره کل برگزار شد اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه قرآنی، وقف و امامزادگان فعالیت می‌کند. به کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه این توفیق داده شده است که خدمتگزار قرآن و اهل بیت(ع) باشد.
وی ادامه داد: در حوزه قرآنی بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری، از سال 1391 تا به امروز، سازمان اوقاف کشور بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر حافظ قرآن تربیت کرده است که سهم اصفهان در چهار سال اول 86 هزار نفر بود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: در سال 1396 سهم اصفهان 66 هزار نفر تخمین زده شده است که این تعداد از سهمیه تهران نیز بیشتر است. علت این است که اصفهان همواره در همه زمینه‌ها الگو بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی ادامه داد: استان اصفهان یک استان قرآنی است و در این استان شهرستان آران و بیدگل بیش از دیگر شهرستان‌ها قرآنی بوده است. از دهه وقف سال گذشته تا امروز که یک سال گذشته است 240 هزار نفر در آزمون طرح ملی آموزش قرآن شرکت کرده‌آند که 29 هزار نفر، بیش از 11 درصد از استان اصفهان بوده‌اند.
وی افزود: در سال 1398 نیز مرحله کشوری چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در 15 رشته به میزبانی استان اصفهان برگزار می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: اصفهان 5 هزار و 316 مسجد موقوفه دارد. شهر هرند و نیک‌اباد بیشتری مسجد و حسینه دارند. کمترین مسجد در شاهین‌شهر است که براساس معیارهای مشخص شده باید برای هر هزار و 200 نفر یک مسجد وجود داشته باشد اما در برخی مناطق به ازای هر دو هزار نفر یک مسجد وجود دارد.
حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی گفت: نزدیک به 20 درصد از موقوفات استان اصفهان مسکونی هستند و منازلی هستند که اعیانی آنها واگذار شده است. 20 درصد دیگر موقوفات تجاری- اداری و خدماتی هستند و 610 مدرسه نیز در موقوفات استان وجود ساخته شده است.
وی افزود: بیشتر دستگاه‌های استان اصفهان به نوعی مستاجر موقوفات استان اصفهان هستند و حتی در برخی شهرستان‌ها نیز نمایندگان مجلس، از مستاجران موقوفات هستند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: در سامانه وقف، 750 نیت مختلف ثبت شده است که وقف نامه مسجد امام خمینی(ره) اصفهان سه متر طول دارد و در این وقف نامه واقف به تمام جزییات آن پرداخته است.
حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی گفت: 718 امام‌زاده در استان اصفهان وجود دارد که بیشترین آنها در آران و بیدگل واقع شده است.
وی افزود: برخی از خادمان 300 هزار تومان حقوق می‌گیرند و کارمند محسوب نمی‌شوند و حتی بیمه آنها معادل 74 هزار تومان توسط خود ایشان پرداخت می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تاکید کرد: کل استان 2 هزار و 600 خادم دارد که حدود 700 نفر از آنان در امامزادگان مشغول هستند و بقیه از خادمان ثابت مساجد هستند و بسیاری از آنها حقوق نمی‌گیرند و برای رضای خدا خادمی می‌کنند.
حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی گفت: در یک سال گذشته در راستای اجرای شناسه برنامه های فرهنگی 2 هزار و 218 نفر روحانی و مبلغ به سراسر استان اعزام شده است.

وی افزود: از 25 کاروانسرای در دست اوقاف 12 عدد به دست بخش خصوصی داده شده است. باقی آنها نیز در دست احیا و ساخت هستند تا به زودی فعال شوند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: 120 هزار متر مربع از اراضی حصه در رینگ چهارم قرار گرفته است و کارشناسی شده که شهرداری اصفهان نیز برای تملک این زمین ها زمینی تجاری را در خیابان میثم به موقوفه واگذار کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی ادامه داد: تا سال گذشته 95 درصد از درآمدهای فروش قبور در خود امام‌زادگان هزینه می‌شد و 5 درصد نیز صرف هزینه‌های فرهنگی می‌شد. این رقم در سال جاری به 10 درصد رسیده است و 90 درصد در امام‌زادگان هزینه می‌شود.
وی افزود: از درآمد امام‌زادگان 40 درصد باید صرف هزینه‌های عمرانی در همان امام‌زاده شود. 10 درصد حق تولیت برداشت می‌شود. 15 درصد باید در خود امام‌زاده صرف کارهای فرهنگی شود. باقی آن نیز صرف هزینه‌های جاری می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تاکید کرد: در خصوص نحوه جذب سرمایه‌گذار برای موقوفات اگر درخواست برای آن موقوفه زیاد باشد آن را به مزایده و مناقصه می‌گذاریم اما اگر کسی درخواست نداشته باشد به صورت همکاری و قراردادی انجام می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار