• امروز چهارشنبه بیست و نهم اسفند 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

معرفی صفحه اینستاگرام

مسابقات قرآن

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف در خوانسار ۲۸۰ سال قدمت دارد

وقف در خوانسار ۲۸۰ سال قدمت دارد

رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان خوانسار گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرستان خوانسار موقوفه حاج صانع مربوط به سال ۱۱۵۵ هجری قمری، یعنی حدود ۲۸۰ سال پیش است.

 یک شنبه 20 آبان 1397   55  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حسن عمادی در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان که با موضوع ترویج فرهنگ وقف برگزار شد، اظهار کرد: آموزش قرآن، طرح حفظ قرآن و برگزاری مسابقات قرآنی، ساماندهی امامزادگان و بقاع متبرکه، تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، حفظ و حراست از حریم موقوفات، در آمدزایی از موقوفات و اجرای نیت واقفان، اهداف اصلی سازمان اوقاف است.

وی گفت: شهرستان خوانسار دارای ۵۳۳ موقوفه است که از این تعداد ۱۷۹ موقوفه انتفاعی (فاقد درآمد)، ۶۴ موقوفه غیر متصرفی با متولی مشخص یا تعیین شده و ۲۹۰ موقوفه متصرفی منفعتی (دارای درآمد) است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با بیان این‌که کل رقبات این شهرستان هزار و ۵۳۴ رقبه است، افزود: تعداد ۲۹۰ موقوفه متصرفی شامل ۹۰۲ رقبه دارای درآمد است که اجاره داده شده است.

وی تصریح کرد: ۸۰۳ نیت موقوفه در کل کشور در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی اقتصادی، درمانی و آموزشی ثبت شده است و آخرین نیت موقوفه در کشور ، برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای بوده است.

حسن عمادی گفت: در شهرستان خوانسار ۷۴ نوع نیت وقف وجود دارد که بیشترین نیات در زمینه روضه خوانی و تعزیه خوانی حضرت اباعبداله الحسین(ع) است.

وی با بیان اینکه اداره اوقاف امانت دار موقوفات واقفان نیک اندیش است، تأکید کرد: وقف کردن نیازمند روحیه انفاق و گذشت از مال و ثروت است، در آمد حاصل از وقف به اقتصاد کشور کمک می‌کند، بنابراین رسانه‌ها و ائمه جماعات در ترویج فرهنگ وقف در بین مردم نقش اساسی دارند.

حسن عمادی گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرستان خوانسار موقوفه حاج صانع است که در سال ۱۱۵۵ هجری قمری یعنی ۲۸۰ سال گذشته وقف شده و در آمد حاصل از آن صرف مسجد جامع خوانسار می‌شود.  

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوانسار اظهار کرد: سال گذشته درآمد موقوفات شهرستان خوانسار ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که در زمینه کمک به ازدواج جوانان بی‌بضاعت، کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت، کمک به نیازمندان و امور مذهبی، اجتماعی و مدارس علوم دینی شهرستان و براساس نیات واقفان نیک آن موقوفات صرف شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار