• امروز یک شنبه پانزدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

وقف نامه ها برای بررسی تاریخی و مردم شناسی بسیار اهمیت دارند

وقف نامه ها برای بررسی تاریخی و مردم شناسی بسیار اهمیت دارند

رییس بخش ایران‌شناسی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی گفت: بر ما وا بر ما واجب است که وقف را پاس بداریم و این فرهنگ و میراث ارزشمند را ترویج دهیم.

 شنبه 14 اردیبهشت 1398   44  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، محمود جعفری در مراسم رونمایی از کتاب «وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا» درباره سابقه وقف در ایران اظهار داشت: در ایران باستان سه فرهنگ و تمدن بزرگ به هم تلاقی کرده و تمدن گسترده‌ای را به وجود آورده بودند. نخست کسانی که ساکن فلات ایران بودند که قوم بسیار با فرهنگ و پیشرفته‌ای هم بودند. دوم، قوم آریایی که از شمال (سیبری) به فلات ایران آمدند و سوم، همسایگان فلات ایران در منطقه بین‌النهرین بودند.
وی در ادامه افزود: با گذر از زیر طاق و چشمه های آجری بازارچه، محله علیقلی آقای اصفهان یک‌باره با سر در زیبای حمام علیقلی آقا روبه‌رو می‌شویم.  بنایی که علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی آن را در نیمه اول قرن دوازدهم هجری قمری بنا نهاد تا نام او به همراه برادرش خسرو آقا که البته از یادگار او (حمام خسرو آقا) جز تلی خاک چیزی باقی نمانده، در تاریخ اصفهان به یادگار بماند.
رییس بخش ایران‌شناسی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی در ادامه ابراز داشت: معابدی که در این سرزمین‌ها وجود داشت به وسیله روحانیونی که به آنها مُغ می‌گفتند، اداره می‌شد و برای اداره این معابد، باغ‌ها و تأسیسات دیگری را وقف می‌کردند؛ بنابراین قدمت وقف در ایران بسیار طولانی است.
این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در دوره امپراطوری هخامنشیان، حدود 30 ایالت یا کشور دیگر زیر نظر این امپراطوری اداره می‌شد و هخامنشیان گروه‌هایی را برای اداره این سرزمین‌ها و گرفتن مالیات به این مناطق می‌فرستادند که این مُغان نیز در آنها حضور داشتند و این افراد باورها و نظرات اندیشه ایرانی را به این سرزمین‌ها منتقل کردند. به عقیده ایرانیان باستان دو اصل خیر و شر در جهان وجود دارد که همواره با هم در جنگ هستند و هدف از آفرینش انسان مبارزه با شر است.
محمود جعفری خاطرنشان کرد: دانش نجوم، پزشکی و فلسفه سه دانش اصلی ایران باستان بوده که بعدها به دانشگاه جندی‌شاپور منتقل شد. یکی دیگر از رشته‌های دانش نیز وقف بود که از گذشته‌های دور وجود داشته و سرانجام به اسلام رسید و دین اسلام سنت وقف را بسیار متعالی‌تر کرده است.
رییس بخش ایران‌شناسی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی با اشاره به رونمایی از کتاب وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا تصریح کرد: نثر این وقف‌نامه بسیار زیبا است که نشان می‌دهد افرادی که آنها را می‌نوشتند بسیار باسواد بودند و این وقف‌نامه‌ها ارزش ادبی دارند. همچنین نام محلات و مکان‌هایی که در این وقف‌نامه آورده شده برای تاریخ و مردم‌شناسی بسیار اهمیت دارد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار