• امروز دوشنبه دوازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

حافظان و قاریان قرآن به عنوان قهرمان قرآنی معرفی شوند

حافظان و قاریان قرآن به عنوان قهرمان قرآنی معرفی شوند

داور بین‌المللی قرآن کریم گفت: از این فرصت باید برای معرفی حافظان و قاریان قرآن کریم به عنوان قهرمان و چهره قرآنی استفاده کرد و با اجرای برنامه هایی برای مردم باعث ایجاد انگیزه و تشویق جوانان به خصوص در شهرستان‌ها شد.

 شنبه 23 شهریور 1398   84  0      

غلامرضا شاه میوه در گفت و گو با خبرنگار ستاد خبری چهل و دومین دوره مسابقات ملی قرآن کشور با اشاره به برگزاری مسابقات ملی قرآن کریم در اصفهان، این مسابقات را فرصت و غنیمتی برای استان دانست و اظهار کرد: با توجه به این که آخرین بار در سال 65 مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان برگزار شد، برگزاری این مسابقات پس از حدود 33 سال در اصفهان، فرصت و غنیمتی است که برای استان پیش آمده است.
بازگشت مسابقات ملی قرآن به اصفهان پس از 33 سال
وی افزود: اصفهان پتانسیل بسیار بالایی در برگزاری همایش‌های کشوری و بین المللی دارد و در سال های قبل چندین بار پیشنهاد شد که اصفهان برگزارکننده مسابقات باشد که مورد قبول واقع نمی‌شد، اما خوشبختانه امسال مدیرکل سابق اوقاف اصفهان این همت را مصروف داشت تا پس از 33 سال مسابقات در اصفهان برگزار شود.
حافظان و قاریان قرآن به عنوان قهرمان قرآنی معرفی شوند
مسئول هیئت داوران مسابقات قرآن کریم با بیان این که باید از فرصت ایجاد شده برای ایجاد جوّ قرآنی در استان استفاده کرد، افزود: این کار با چند اقدام امکان پذیر است، در وهله اول باید در هفته ای که مسابقات برگزار می‌شود از وجود قاریان و حافظانی که به عنوان نخبگان قرآنی در سطح کشور و حتی بین المللی مطرح هستند در محافل و جلسات قرآنی در مراکز پرجمعیتی مانند امامزادگان و به ویژه در شهرستان‌ها استفاده شود.
وی خاطر نشان کرد: از این فرصت باید برای معرفی حافظان و قاریان قرآن کریم به عنوان قهرمان و چهره قرآنی استفاده کرد و با اجرای برنامه‌هایی برای مردم باعث ایجاد انگیزه و تشویق جوانان به خصوص در شهرستان‌ها شد.
شاه میوه با تأکید بر پتانسیل بالای شهرستان‌ها در استقبال از برنامه‌های قرآنی تصریح کرد: در مرکز استان به دلایل مختلف فرهنگی و مشغله‌های زیاد، رغبت به این گونه برنامه‌ها کم است، اما در شهرستان‌ها وضعیت فرهنگی این گونه نیست و لذا در شهرستان‌هایی مانند نایین، نجف آباد، خمینی شهر، شهرضا، نطنز، کاشان و شهرهای دیگر استان می‌توانیم در این ایام از مواهب حضور این نخبگان برخوردار شویم.
وی اضافه کرد: دومین اقدام دیگری که می‌توان انجام داد در خصوص عملکرد رسانه‌ها است، لذا باید در ایام مسابقات صدا وسیما بی تفاوت از چنین همایش کشوری عبور نکند و بهترین عملکرد را رسانه می‌تواند در ایام مسابقات داشته باشد، با تهیه گزارش از مسابقات و حضور مردم و تبلیغاتی که قبل از برگزاری مسابقات انجام می‌دهد.
جوانان و نوجوانان درگیر قرآن شوند
مسئول هیئت داوران مسابقات قرآن کریم عنوان کرد: کار دیگری که می‌توان انجام داد تا مردم و جوانان را به این عرصه وارد کرد این است که در ایام مسابقات از اقشار و ارگان‌های مختلف پذیرای مهمانانی باشیم و اگر برنامه‌ریزی منظم و منسجمی داشته باشیم می‌توانیم اقشار مختلف را برای حضور در این مسابقات مهمان کنیم.
وی افزود: تهیه و آماده سازی بروشور و جزواتی برای معرفی چهره‌های قرآنی و زندگی نامه آنها برای ایجاد انگیزه در نوجوانان و جوانان از دیگر اقداماتی است که در ایام برگزاری مسابقات می توان انجام داد.
شاه میوه ضمن ترسیم جایگاه ایران در عرصه قرآنی، دیدار قاریان و حافظان و اساتید قرآن با رهبر انقلاب در اول ماه مبارک رمضان را در ارتقاء این جایگاه بسیار مؤثر دانست و گفت: از حدود سی و چند سال قبل که رهبر انقلاب چنین سنت حسنه ای را قرار دادند، خود به خود این حرکت فرهنگی و نمادین باعث شد توجهات جلب گردد.
مسئول هیئت داوران مسابقات قرآن کریم این جایگاه کیفی و کمی برای قرآن کریم در سطح جامعه را کافی ندانست و افزود: با این که به لحاظ کیفی و کمی تعداد قاریان و حافظان بسیار بیشتر از اوایل انقلاب شده است و جوانان و نوجوانان زیادی وارد این عرصه شده اند، اما این به مفهوم آن نیست که بحث تلاوت و حفظ و فرهنگ قرآن به صورت عام در تمام اقشار جامعه نفوذ کرده باشد و به اصطلاح به صورت شئونات زندگی و به شکل فرهنگ شده باشد.
وی مفقود بودن حلقه وصل تلاوت و حفظ را با شئونات زندگی، ناشی از کم کاری مسؤولان عنوان کرد و ادامه داد: دلیل این مسئله نیز این است که از ابزار لازم برای این کار استفاده نشد و ابزار لازم این کارنیز سینما، انیمیشن و رسانه است و یکی از بزرگ ترین ضعف هایی که پیدا کردیم این بود که تمام برنامه های قرآنی را در شبکه قرآن قرار دادیم و این کار باعث شد دیگر شبکه ها از پرداختن به قرآن فارغ شوند و مسؤولیتی نسبت به برنامه های قرآنی احساس نکنند.
شاه میوه اظهار کرد: البته در مورد ورزش می بینیم که مسئله این گونه نیست و علاوه بر شبکه ورزش شبکه‌های دیگر نیز به ورزش می پردازند و علی رغم این که چندین بار این مسئله را عنوان کردیم، لذا این بزرگ ترین فاصله را بین فرهنگ قرآنی و مردم ایجاد کرد، در حالی که اگر شبکه های پربیننده در کنار برنامه های روزانه خود یک برنامه قرآنی می داشتند وضعیت قرآنی ما بهتر از این می بود.
وی اضافه کرد: نمی توان با چنین ابزار کندی حرکت فرهنگی در جامعه ایجاد کرد و این ناشی از تدبیر و تفکر مسؤولان فرهنگی جامعه است و به نظر می رسد اقیانوسی را ایجاد کرده ایم که عمق آن اندک است و در حقیقت تعداد قاریان و حافظان افزایش پیدا کرده اما به آن معنایی که مورد نظر رهبر انقلاب است منتهی به ایجاد فرهنگ قرآنی نشده است.
گفتنی است چهل و دومین مسابقات ملی قرآن کریم از 6 تا 11 مهر ماه در بخش برادران و از 11 تا 19 مهر ماه در بخش خواهران به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.
انتهای خبر.//
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار