• امروز دوشنبه دوازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

حجت‌الاسلام حسینی:مردم بانی قرآنی شوند

حجت‌الاسلام حسینی:مردم بانی قرآنی شوند

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امئور خیریه کشور گفت: در شرایطی دنیای استکبار به اندازه بودجه کشورمان برای جلوگیری از نشر قرآن در در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی تلاش می‌کند باید به نوعی عمل کنیم که که مردم خود بانی قرآن باشند.

 چهارشنبه 10 مهر 1398   40  0      

به گزارش خبرنگار ستاد خبری چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم حجت الاسلام سید مصطفی حسینی در نشست خبری اظهار کرد: یکی از اتفاقات مبارکی که در این دوره از مسابقات می‌افتد برگزاری اولین دوره مسابقات ملی کتابت قرآن است.
وی افزود: ما همیشه شعار داده‌ایم که مسابقات قرآن نباید صرفا یک مسابقه قرآنی باشد و زمانی که استانی میزبان برگزاری مسابقات باشد باید شاهد منظومه‌ای از محافل، جلسات و برنامه‌های قرآنی در حاشیه برگزاری مسابقات باشیم.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه به جرات می‌توان گفت که در هیچ دوره‌ای از ادوار چنین حجمی از برنامه‌های جانبی موثر را شاهد نبودیم، گفت: با تشکیل بنیاد مسابقات قرآنی نسبت به امور اجرای مسابقات فراغت بیشتری حاصل کرده و نسبت به سیاستگذاری و برنامه‌های کلان حاشیه مسابقات نقش بیشتری داریم.
وی ادامه داد: از هفته گذشته تاکنون در اقصی نقاط استان اصفهان نشست‌هایی برگزار شد و ما در مناطق مختلف استان مانند مشهد اردهال کاشان حضور یافتیم و فعالان قرآنی از نطنز، اردستان، بادرود آران و بیدگل نیز در این مراسم حضور داشتند.
حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه در روز گذشته نیز با حضور فعالان و علاقمندان قرآنی مبارکه، لنجان و سمیرم در شهرضا نشستی برگزار شد، گفت: همچنین نشست‌هایی در خمینی شهر منطقه بادرود و آقاعلی عباس برگزار شده است و در روزهای آینده نیز نشست های دوره‌ای در مناطق دور دست‌تر مانند خور وبیانک و گلپایگان برگزار می شود تا زمینه توسعه فعالیت های قرآنی با حضور افراد موثر انجام شود.
وی با اشاره به اینکه با بازدید از مراکز قرآنی زمینه همکاری اوقاف با این مراکز برقرار می‌شود، گفت: امروز نشست بررسی وقف مشارکتی در حوزه امور قرآنی برگزار شد که امیدواریم زمینه ساز موقافات قرآنی باشد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به برگزاری دو میزگرد در دو موسسه قرآنی بینه و موسسه دارالقرآن اهل بیت (ع) خمینی شهردر روز آینده گفت: در این میزگردها به بررسی مسابقات قرآن کریم و روش‌های عمومی کردن آن و مشارکت گیری از مردم در برگزاری مسابقات صحبت خواهد شد و در روزهای آینده نیز جلساتی در در مراکز دانشگاهی، علمی و حوزوی خواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در سا‌ل‌های آینده شاهد برگزاری مسابقات در سطح بین‌المللی نیز خواهیم بود، گفت: مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران از سال 60 در یک حرکت معکوس از مسابقات بین‌المللی آغاز شده و سپس مراحل کشوری، استانی و شهرستانی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.
حسینی تاکید کرد: امسال پیش از مرحله ملی مسابقات استانی و شهرستانی برگزار شده است و در فروردین ماه سال 99 مرحله بین المللی برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه ما به عنوان بخش قرآنی اوقاف رسالت‌های مختلفی مانند وقف قرآنی، وقف قرآنی بقاع، چاپ برگزاری جلسات، حمایت از نخبگان، اعزام به حج و مسابقات بین المللی را بر عهده داشت که تمرکز را از ما می‌گرفت و بر این اساس با واگذاری بخشی از این فعالیتها به بنیاد شاهد رشد بیشتر مسابقات در بعد کمی، کیفی و فضای مدیرتی مسابقات خواهیم بود.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: رویدادهای، فرهنگی ورزشی جهان بخشی از موفقیت‌های خود را مرهون ایجاد ساختاری برای مدیریت برنامه‌ها است و فعالیت بنیاد رشد بیشتری برای مسابقات به ارمغان می‌آورد.
وی عنوان کرد: برای عمومی‌ترشدن قرآن این کتاب آسمانی باید به مسئله مردمی مبدل شود چراکه شخصی که دغدغه فراگیری قرآن و عمل به آن را ندارد شاید توفع بیهوده‌ای باشد که حرفه‌ای ترین مسابقات کشور را دنبال کند که بخشی از این فرهنگسازی به آموزش و پرورش، رسانه‌ها و غیره برمی‌گردد.
حسینی در پاسخ به این موضوع که آیا برای برپایی کارگاه‌های سبک زندگی اسلامی و نهادینه کردن فرهنگ قرآنی در کشور برنامه ریزی های لازم انجام شده است، عنوان کرد: در کنار برگزاری این مسابقات، برپایی محافل قرآنی با محوریت بقاع متبرکه برنامه ریزی شده است اگرچه این محافل چندان گسترده نبوده است.
وی ادامه داد: به طور معمول پیش از برگزاری مسابقات ملی برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش‌بینی می‌شود؛ ما در سال‌های گذشته در زمینه سبک زندگی قرآنی برنامه و کارگاه‌های مختلفی داشتیم چراکه این سبک برنامه‌ها در ترویج فرهنگ قرآنی بسیار موثر است، اما گویی امسال از این امر غفلت شده است.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به این سوال که به چه دلیل برخی متسابقین پیش از اختتامیه مسابقات استان اصفهان را ترک می‌کنند، گفت: این امر متفاوت بودن شخصیت انسان‌های قرآنی را نشان می‌دهد که شاید اصراری بر دیده شدن ندارند اما این موضوع انتقادی وارد بر مسابقات است و باید برای آن چاره اندیشی شود.
وی با بیان اینکه بسیار مطلوب است اگر فعالان قرآنی مسابقات در اقصی نقاط شهر حضور پیدا کنند اما اشتغالات آنها اجازه نمی‌دهد و باید چاره دیگری در این ارتباط اندیشده شود.
حسینی درباره این مطلب که چرا مسابقات قرآنی نسبت به دهه 60 بیننده کمتری دارد، گفت: باید به این مطلب توجه کنیم که در دهه 60 تنها یک دو شبکه تلویزیونی داشتیم و سبک زندگی انسان‌ها نیز به گونه دیگری بود اما امروز بسیاری از برنامه‌ها از تلویریون قابل مشاهده در آپارت و اینستاگرام و غیره است و دیگر برخی رنج حضور از نقاط دور را به خود نمی‌دهند.
وی اضافه کرد: در واقع زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی موجب شده که امروز این مطلب را شاهد باشیم اما باید به این مطلب نیز توجه کنیم که نواقصی نیز در فضای مدیریت قرآنی کشور وجود داشته است و عدم حفظ توزان در برخی مسایل موجب تغییر ذائقه مردم شده است.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: فرهنگ موضوعی است که نیاز به هزینه کرد و زمان دارد و حتی گاهی تدوین قانون و تشویق و جریمه نیاز است آن هم برای مضوعاتی مانند بستن کمربند ایمنی که استکبار برای آن هزینه ای نکرده است.
وی تصریح کرد: باید توجه کنیم که تنها با برگزاری مسابقه قرآنی همه مردم برای تماشای مسابقات نمی‌آیند بلکه باید مزه شیرین قرآن را با رفع تبعیض و اجرای قانون به عنوان اصول قرآنی در جامعه مشاهده کنند.
وی اضافه کرد: در شرایطی دنیای استکبار به اندازه بودجه کشورمان برای جلوگیری از نشر قرآن در در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی تلاش می‌کند باید به نوعی عمل کنیم که که مردم خود بانی قرآن باشند.
انتهای خبر .//
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار