• امروز دوشنبه دوازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

مجری شبکه قرآن:با ایجاد انگیزه باید مردم را به حفظ قرآن تشویق کرد

مجری شبکه قرآن:با ایجاد انگیزه باید مردم را به حفظ قرآن تشویق کرد

مجری شبکه قرآن گفت: در رابطه با حفظ قرآن باید برای شخص ایجاد انگیزه کرد و استناد می کنم به یکی از کلام های رهبر معظم انقلاب که می فرمایند: « اگر می خواهید قرآن بین مردم رواج پیدا کند به قهرمانان قرآنی احترام بگذارید» این یک فصل الخطاب است.

 چهارشنبه 10 مهر 1398   73  0      

سید وحید مرتضوی ادامه داد: در کنار اسم اصفهان یک جهان از زیبایی، رنگ، هنر، معماری، فقه، علم و شهادت نهفته است و این توانایی ها سبب می شود توقعات از اصفهان بالاتر از سایر شهرها باشد، البته برگزاری مسابقات قرآن کریم نیز کار سختی است، اما در کل به عقیده من برنامه ها خیلی خوب بوده است.
وی با اشاره به مهجوریت قرآن در جامعه، ادامه داد: آیات قرآن به صراحت بر مهجوریت قرآن اشاره دارد، اما به عقیده من، در هر کشوری برای رونق گرفتن فعالیت های فرهنگی باید زمینه سازی کرد، به عنوان مثال در گذشته خیلی کسی از کمربند ایمنی استفاده نمی کرد اما بر اساس یک برنامه ریزی دقیق که حاصل فرهنگ سازی، سخت گیری های میدانی، کارهای رسانه ای و ... بود، امروز کمتر ماشینی را می بینینم که از کمربند ایمنی استفاده نکند.
این مجری شبکه معارف افزود: نیازمند ایجاد فضاهایی برای آشنایی بیشتر مردم با قرآن هستیم، این فضا سازی را می شود از مدارس، مساجد، منازل، شبکه های مختلف شروع کرد و بدون شک برگزاری این مسابقات نیز جز مواردی است که می تواند ایجاد انگیزه کند.
وی تشویق مردم برای حفظ قرآن را لازم دانست و تصریح کرد: در رابطه با حفظ قرآن باید برای شخص ایجاد انگیزه کرد و استناد می کنم به یکی از کلام های رهبر معظم انقلاب که می فرمایند: « اگر می خواهید قرآن بین مردم رواج پیدا کند به قهرمانان قرآنی احترام بگذارید» این یک فصل الخطاب است.
مرتضوی اضافه کرد: وقتی یک قهرمان قرآنی را در رسانه نشان دهیم و به زندگیش بپردازیم، جوانان می بیند دکتر فلانی که قاری قرآن است می تواند الگو باشد و با این کار به نوعی ایجاد فرهنگ می کنیم، اما این روزها مردم قرآن را بیشتر در مراسم های ختم می شنوند، حتی در مسجد به جز طرح تلاوت طرح نور تلاوت قرآن نمی شنوید.
وی به ارائه راهکار برای ایجاد فرهنگ قرائت قرآن پرداخت و گفت: اگر به عنوان مثال هزار قاری در استان اصفهان داریم و هر کدام موظف شوند، پیش از نماز مغرب و عشا در مسجدی حضور داشته باشند که برایشان مقرر شده است و بر این اساس نیم ساعت قبل از اذان محفل قرآن برپا کنند و پس از آن نیز اذان تلاوت کنند، ذهن همه به این قاعده عادت می کند.
مجری شبکه قرآن، ادامه داد: در سایر کشورهای مسلمان این قاعده وجود دارد که امام جماعت قاری مسجد نیز باشد و پس از نماز جماعت به قرائت قرآن مشغول شوند، این حرکت خودش به فرهنگسازی در زمینه قرآن کمک می کند.
وی تصریح کرد: این فرهنگ سازی ها در مردم ایجاد آشنایی و رغبت می کند و دیگر نیاز نیست شما برای استفاده از فضای مسابقات قرآن کریم افراد را دعوت، با اتوبوس برای شرکت در برنامه بیاورید، بلکه همه با میل قلبی در این مراسم حاضر خواهند شد.
مرتضوی با اشاره به نیازمان به تبلیغات دینی، گفت:ما محصولمان بی نظیر است، اما به تبلیغات نیاز داریم، به عبارتی بسته بندی هایمان دچار اشکال است، ما الان در اصفهان هستیم و و توریست های بسیاری در اصفهان رفت و آمد دارند، ممکن است این افراد طبق برنامه ریزیی که برای سفرشان دارند فرصت خالی چندانی برای استفاده از مسابقات قران کریم نداشته باشند، ولی در همین دانشگاه چند صد نفر دانشجوی خارجی داریم، این فرصت کم نظیری برای تبلیغ دین است.
وی ادامه داد: آنقدر درگیر برگزاری برنامه می شویم که از این حواشی ارزشمند که نیازمند توجه است، غافل می شویم، فکر می کنم مهمترین نکته این باشد که باید مردم در فضاهایی که نیاز است قرآن بشنوند این صوت دلنشین را دریابند، خود این به تنهایی ایجاد فرهنگ سازی می کند، در کنار آن باید فضاهای رسانه ای ما اععم از دیجیتال، مکتوب و تصویری نیز در اختیار این جریان قرار گیرد، تا قرآن از مهجوریت خارج شود.
انتهای خبر.//
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار