• امروز پنج شنبه پانزدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

با حضور مردم کاشان؛

با حضور مردم کاشان؛

آیین هزار ساله «قالیشویان» در مشهد اردهال کاشان برگزار شد

 جمعه 12 مهر 1398   46  0      

با حضور مردم ولایت‌مدار کاشان مراسم سنتی مذهبی قالیشویان در مشهد اردهال واقع در شهرستان کاشان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اصغر توسلی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان اظهار داشت : امروز جمعه همزمان با 12 مهر ماه با حضور هزاران نفر از دوست‌داران اهل‌بیت (ع) که از سرتاسر ایران در کاشان حضور پیدا کرده‌اند، آیین سنتی و مذهبی قالیشویان در روستای خاوه واقع در مشهد اردهال کاشان برگزار شد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد :این آیین سنتی که یک هزارسال قدمت دارد هر سال مطابق با زمان شهادت امامزاده سلطان علی فرزند بلافصل امام محمد باقر (ع) انجام می‌شود که در ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مطابق با دومین جمعه مهرماه به شهادت رسید.
ثبت قالیشویان در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان گفت : مراسم قالیشویی مشهد اردهال در کاشان در پاریس به فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو اضافه شده است
مراسم قالیشویی مشهد اردهال به عنوان دهمین اثر میراث معنوی ایران به ثبت جهانی رسیده است. و براساس اين گزارش، مراسم سنتی مذهبی قالیشویان از سنت‌های چند صد ساله است كه در دومین جمعه مهرماه هر سال در مشهد اردهال كاشان برگزار می‌شود.
وی در ادامه افزود :مراسم قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان علی بن محمد باقر (ع) در سال 113 هجرت در سزمین مشهد اردهال و نحوه به خاكسپاری این امامزاده جلیل القدر توسط اهالی فین كاشان است كه هر ساله با تعصب و غرور خاصی معمولا در یكی از روزهای میان نهم تا پانزدهم مهرماه برگزار می‌شود كه به روز قالیشویان معروف است.
قالیشویان نماد فرشی است که به هنگام شهادت بدن مطهر امامزاده را در آن پیچیده بودند
گفتنی است در ابتدا اهالی فین که هرکدام چوبی به دست دارند در صحن اصلی و مرکزی امامزاده بنام صحن صفا اجتماع می‌کنند و عده‌ای هم در صحن شاهزاده حسین با آداب خاصی به چوب به دستان صحن صفا می‌پیوندند؛ پس از روضه خوانی و سینه زنی و سخنرانی متولیان امامزاده، نمایندگان روستای خاوه اردهال یک قالی لوله شده از صحن مطهر امامزاده را که نماد قالی‌ است که به هنگام شهادت بدن مطهر امامزاده را در آن پیچیده بودند به معتمدین و اهالی فین تحویل می‌دهند.
افرادی که قالی را تحویل می‌گیرند، آن را از ایوان صفا به داخل صحن صفا می‌آورند و حسین حسین گویان و با تکان دادن چوب دستی های خود که نمایش نبردی نمادین با قاتلان است، قالی را در یک مسیر مشخص به سوی نهر آب شاهزاده حسین می‌برند و آن را شست و شو می‌دهند.
مراسم سنتی و تاریخی قالیشویان مشهد اردهال با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ، نماینده مجلس شورای اسلامی در کاشان و آران و بیدگل، فرماندهان نظامی و انتظامی،مسئولین شهرستان و زائرین و ارادتمندان آن حضرت برگزار شد.
انتهای خبر.//
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار