• امروز پنج شنبه پانزدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

پاسخ حجت الاسلام نیلی پور به برخی مباحث پیرامون بسته شدن درب حرم های مطهر اهل بیت

پاسخ حجت الاسلام نیلی پور به برخی مباحث پیرامون بسته شدن درب حرم های مطهر اهل بیت

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان حجت الاسلام نیلی پور خاطر نشان کرد

 سه شنبه 5 فروردین 1399   8  0      


:دشمنان اسلام و اهل بیت همواره دشمنی می کنند و از هر فرصتی در این مسیر استفاده میکنند که اخرین آنها ویروس کرونا است. فرقی نمی کند درب اماکن متبرکه بسته باشد یا باز، در هر صورت آنها به لجن پراکنی خود ادامه خواهند داد و متاسفانه برخی از دوستان اهل بیت نیز نا آگاهانه به ترویج و توسعه این موارد پرداخته اند. برای مثال اگر درب اماکن متبرکه بسته نمی شد و نمازهای جمعه و جماعت تعطیل نمی شد، گفته میشد:
- جان مردم برای اینها ارزش ندارد. برای زیارت مستحب جان مردم را به خطر می اندازند.
- علت شیوع بیماری کرونا در ایران همین زیارتگاهها و مساجد است.
- عقل میگوید ببند و دین میگوید نبند. دین پر از خرافه است و این هم یکی از انها
- زیارت و نماز جمعه و جماعات دستاویزی برای حکومتشان شده است. همه دنیا تعطیل کرده اند، کلیساها تعطیل شده است ولی اینها مقاومت میکنند.
الان هم که بر اساس مصلحت عقلی و علمی و با استفاده از پویایی فقه شیعه بر اساس مقتضیات زمانی درب اماکن متبرکه بسته شده است و کلیه اعمال عبادی از نماز جمعه و جماعت و اعتکاف و... تعطیل شده است می گویند:
- یک عمر از ائمه شفا میخواستند الان درب حرم امام رضا را بسته اند که کسی مریض نشود. همه حرفهاشان دروغ بود.
این متون آنقدر غرض ورزانه و از جهت منطق ضعیف و سست بنیاد است که چندان نیازمند پاسخ نیست ولی از این فرصت باید برای معرفت افزایی پیرامون زیارت استفاده کرد:
اولاً: زیارت اهل بیت یعنی ارتباط برقرار کردن با روح انسانهای کامل و متعالی که دهها حکمت در آن نهفته است که برخی از انها عبارتند از: 1) تقویت مبانی اعتقادی توحیدی و احیای امر ولایت، 2) تعظیم شعائر اسلامی و نمایش اقتدار شیعه، 3) زیارت و توسل به اهل بیت تسهیل کننده توبه، 4) انفتاح فکر و قدرت حل مساله، 5) زنده نگه داشتن یاد اهل بیت و مذاکره علوم و فضائل انان، 6) زنده نگه داشتن حس دشمن ستیزی، 7) کسب نشاط پایدار و آرامش، 8) توسعه گردشگری اسلامی و تقویت بنیه اقتصادی و... .
ثانیاً: یکی از فواید زیارت، درخواست حوائج دنیوی و اخروی و از جمله شفای بیماری های جسمی و روحی است و محدود کردن فواید زیارت به شفای بیماری های جسمی و حرم اهل بیت به شفاخانه، ظلم به ایشان و زمینه سازی برای کوباندن زیارت و روشنفکرمآبی است، همچنان که ترویج خرافات در این خصوص هم مضر است. البته این به معنی نفی یا بی ارزش دانستن واسطه قرار دادن حضرات معصومین جهت شفا خواستن از درگاه الهی نیست، در قران داریم که حضرت عیسی کور مادرزاد و سایر بیماری های را شفا می‌داد و حتی به اذن خدا مرده زنده می‌کرد، « وَأُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَالْأَبْرَصَ وَأُحْيِي الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ وَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» (ایه 49 سوره ال عمران). در سایت آستان قدس هم مصادیقی از شفا یافتن حرم رضوی همراه با مستندات ان وجود دارد.
ثالثاً: لازمه زیارت حاضر شدن در محضر امام است نه حضور در بارگاه امام و از هر نقطه ای از زمین می توان با امام معصوم ارتباط برقرار کرد، اگرچه حضور در بارگاه امام و درکنار سایر شیعیان فیض مضاعف است . در ادبیات دینی نیز توصیه به زیارت ائمه از راه دور شده است. لذا بسته شدن درب حرم اهل بیت به معنی محدود کردن باب زیارت و به تبع آن قدرت شفا بخشی ایشان نیست و به همین دلیل است که کماکان بسیاری از شیعیان در خانه یا از روی تخت بیمارستان با توسل به ائمه، شفای خود و بیماران خود و کشور را از ایشان می خواهند و به تجربه ثایت شده است که بسیاری روی تخت بیمارستان از اهل بیت شفا گرفته اند.
رابعاً: بستن حرم ها به معنای عمل به یک وظیفه شرعی و عقلی با هدف جلوگیری از شیوع ویروس است، درست مانند اینکه مراجعه به بیمارستان ها را حتی المقدور محدود کرده اند. آیا اعلام عدم مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی به معنی آن است که دیگر بیمارستان محل درمان بیماران نیست.
خامساً: چه بسا افراد نفوذی همچنانکه از قم این بیماری را در ایران شایع نمودند تا قم را به عنوان نماد حوزه و تشیع بکوبند، بخواهند با نفوذ در اماکن متبرکه این مکان ها را محل شیوع ویروس نمایند تا بدین وسیله به دین ضربه بزنند.
انتهای خبر.//

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار