• امروز چهارشنبه دوم تیر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

اداره کل اوقاف استان اصفهان در رسانه ها

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون «صحت وقف پول» می‌تواند سبب تشویق مردم به انجام کارهای خیر در بستر وقف شود

فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون «صحت وقف پول» می‌تواند سبب تشویق مردم به انجام کارهای خیر در بستر وقف شود

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون استفتاء «صحت وقف پول و استفاده از منافع آن در جهت نیت واقف» می‌تواند تحول و انقلابی را در حوزه وقف‌های جدید و تشویق قاطبه مردم به انجام کارهای خیر در بستر وقف ایجاد کند.

 پنج شنبه 20 خرداد 1400   13  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی این سازمان درباره پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون استفتاء «صحت وقف پول و استفاده از منافع آن در جهت نیت واقف» اظهار کرد: در حال حاضر شرایط بحث‌های مالی و فعالیت‌های اقتصادی با گذشته متفاوت است؛ شرایط مراودات بانکی نیز فرق کرده و موضوع بانک نیز به این شکل فعلی ردپایی در گذشته ندارد.
 
وی افزود: بر این اساس، بحثی همواره بین صاحبنظران مطرح بوده که آیا امکان وقف پول وجود دارد یا خیر؛ آنها که معتقدند چنین موردی امکان‌پذیر خواهد بود، دلیلشان این است که می‌گویند ما در حال حاضر در بانک سپرده‌گذاری می‌کنیم و اصل پول باقی می‌ماند و از منافع و سودش استفاده ‌می‌شود؛ مثل اینکه از منافع عین موقوفه نیز می‌شود، بهره برد؛ مخالفین وقف پول نیز می‌گویند که پول ذاتا مصرف‌شدنی است و عینیتی نخواهد داشت و با تعریف وقف مبنی بر تحبیس العین و تسبیل المنفعه، امکان وقف پول وجود ندارد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به استفتاء «صحت وقف پول و استفاده از منافع آن در جهت نیت واقف» این نکته را گوشزد کردند که در این موضوع غرض این بوده کار خیری، انجام گیرد و منشاء کار خیر باقی بماند، بنابراین نمی‌شود که این کار خیر را منحصرا در ملک یا اموال غیرمنقول خلاصه کرد.
 
حجت‌الاسلام عادل تاکید کرد: این فتوا در زمان فعلی بسیار راهگشا شد؛ به‌دلیل اینکه مشخص شد، پول هم بطوریکه اصلش باقی بماند و از سود و منفعتش در راه اجرای نیت واقف استفاده شود، قابلیت وقف شدن دارد.
 
وی با اشاره به اینکه با فتوای معظم له دستمان در «وقف‌‌های جدید» و «وقف‌های مشارکتی و جمعی» باز می‌شود، خاطرنشان کرد: این فتوا می‌تواند تحول و انقلابی را در حوزه وقف‌های جدید و تشویق قاطبه مردم به انجام کارهای خیر در بستر وقف ایجاد کند؛ همچنین می‌تواند کمک‌های کوچک را به‌سمت وقف‌های بزرگ با پروژه‌های جمعی و مشارکتی سوق دهد.
 
انتهای خبر// 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار