• امروز چهارشنبه هفنم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

قلم در پیدایش وقف تاثیر بسزایی دارد/صاحبان قلم افکار عمومی را به خوبی هدایت کنند

قلم در پیدایش وقف تاثیر بسزایی دارد/صاحبان قلم افکار عمومی را به خوبی هدایت کنند

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: قلم در پیدایش وقف تاثیربسزایی داشته چرا که تمام آن چیزهایی که باعث انگیزش‌های الهی و انسانی می‌شود امروز در لابه‌لای کتاب‌ها و نوشته‌ها دست به دست و نسل به نسل چرخیده و به دست کسانی رسیده که وقف را پاس می‌دارند، توسعه می‌دهند و احیا می‌کنند.

 دوشنبه 14 تیر 1400   26  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت الاسلام محمد حسین بلک به مناسبت روز قلم ضمن تبریک این روز اظهار داشت: همه بخش‌‌های رسانه‌ای و فرهنگی به نوعی خود را وامدار رسانه و قلم می‌دانند و ثبت و ضبط همه یافته‌های بشری در واقع به نوعی مدیون قلم است.
وی افزود: خداوند در قرآن کریم به قلم قسم خورده «ن و القلم و ما يسطرون»، البته ارزش این قلم همه به نوشته‌هایی است که از آن ناشی می‌شود و زمانی ارزش خود را پیدا می‌کند که در راستای بیان حق و حقایق باشد و در راستای کمالات انسانی و الهی به کار برده شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه در همه عرصه‌ها می‌توان از نقش آفرینی و تاثیرگذاری قلم یاد کرد، ادامه داد: در عرصه وقف این مساله دو صد چندان است چرا که قبل از به وجود آمدن بسیاری از نظامات اجتماعی امروز و ادارات قوام همه موقوفاتی که صدها سال و گاهی بیش از یک هزار ماندگاری پیدا کردند ناشی از قلمی بوده که آن دوران وقف‌ها را نگارش و ثبت کرده است.
وی گفت: قلم در پیدایش وقف تاثیربسزایی داشته چرا که تمام آن چیزهایی که باعث انگیزش‌های الهی و انسانی می‌شود امروز در لابه‌لای کتاب‌ها و نوشته‌ها دست به دست و نسل به نسل چرخیده و به دست کسانی رسیده که وقف را پاس می‌دارند، توسعه می‌دهند و احیا می‌کنند.
حجت الاسلام بلک اضافه کرد: یکی از زیبایی‌های قلم در عرصه وقف آثار هنری و زیبایی‌های به جا مانده از قلم است چرا که مادامی که به وقف‌نامه‌ها مراجعه می‌کنیم قبل از اینکه محو موقوفه شویم محو زیبایی این سند می‌شویم و گیرایی قلم از هر جهت و شیوایی جملات و زیبایی نگارش خودش یکی از ارزش‌ها و عظمت‌های وقف است.
وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم به یمن روز قلم بخشی از اسنادی که زیبایی‌های ظاهری و ارزش‌های درونی و محتوایی دارد را به عنوان منتخبی از آثار در عرضه دید عموم قرار دهیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه اهل قلم نیز به عنوان فرهیختگان و صاحبان فرهنگ و گروه‌‌های مرجع وظایفی را بر عهده دارند، گفت:آنها باید افکار مردم را در زمینه‌های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی به خوبی هدایت کنند تا سرنوشت خوبی را رقم بزنند.
وی در ادامه با بیان اینکه قلم نیز با توجه به اقتضاعات خود مدیون به دیگرانی است که آن را پاس داشتند، ابراز داشت: در این بین عالمان و شهیدان نقش بسزایی دارند چرا که هر کدام سطح نفوذ خاصی به قلم دادند و اگر دانش عالمان و رزم و جهاد شهدا نبود هیچ گاه قامت راست قلم نمی‌توانست جامعه را در مسیر راستی به هدایت بکشاند.
 
انتهای پیام//

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار