• امروز پنج شنبه هفنم مرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

پیام تسلیت روابط عمومی اوقاف اصفهان به مناسبت شهادت امام محمد باقر (ع)

پیام تسلیت روابط عمومی اوقاف اصفهان به مناسبت شهادت امام محمد باقر (ع)

روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به مناسبت شهادت امام باقر (ع) پیام تسلیتی را صادر کرد.

 شنبه 26 تیر 1400   15  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، این روابط عمومی به مناسبت شهادت امام محمد باقر (ع) پیام تسلیتی را صادر کرد.
متن این پیام به شرح ذیل است...
«محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب مشهور به امام محمدِ باقر(ع) (۵۷-۱۱۴ق) پنجمین امام شیعیان است. مشهورترین لقب ایشان «باقر» به معنای شکافنده است که برپایه حدیث لوح، این لقب را پیامبر اسلام (ص) پیش از ولادتش به ایشان دادند.
امام باقر(ع) حدود ۱۹ سال امامت شیعیان (از سال ۹۵ق تا ۱۱۴ق) را برعهده داشتند که با پنج تن از خلفای بنی‌امیه مانند ولید بن عبدالملک، سلیمان بن عبدالملک، عمر بن عبدالعزیز، یزید بن عبدالملک و هشام بن عبدالملک همراه بود.
امام محمد باقر( ع) تبيين كننده علوم اسلامي است امامي كه سراسر زندگي‌اش نور بود و همه لحظات عمر با بركتش، در راه ارشاد و هدايت انسان‌ها صرف شد.
زندگي امام باقر(ع) مصادف با دوران پر تلاطم زوال بني اميه بود وبه دليل شرايط خاص آن زمان ايشان از نظر سياسي در انزوا بودند و اعتراض‌هاي  ایشان، با اين كه در اين راه تا سر حد شهادت حركت كرد، به صورت يك نهضت سياسي همه جانبه براي سرنگوني رژيم بني اميه نيانجاميد لذا ایشان ‌دریافتند فرهنگ تشيع در انزوا قرار دارد از اين رو لازم بود به يك انقلاب وسيع فرهنگي دست بزنند و با تشكيل حوزه علميه و تربيت شاگردان برجسته، فقه آل محمد( ص) و خط فكري تشيع را ظاهر و گسترش دادند.
با وجود تمام سخت گیری‌های بنی امیه، امام باقر (ع)به تبیین معارف اهل بیت علی(ع) می پرداخت و از تبیین جایگاه امامت و ولایت در اسلام که به معنای زعامت و تصدی امر است، دست بر نمی داشت.  
امام محمد باقر (ع)امامی بود  که از زمینه سازی های پدرش امام سجاد (ع) در راستای معرفی مکتب تشیع، و مبارزه با طاغوت بهره برداری بسیار کرد و با تربیت شاگردان برجسته، و تبیین فقه ناب اسلام و اهل بیت(ع) بزرگ ترین قدم را برای شناسایی تشیع و مکتب اهل بیت (ع) برداشت و همچنین  در سن چهار سالگی در کربلا و ماجرای عاشورای حسینی حضور داشت، و در سفر کوفه و شام، همراه پدر، همه ماجراها را می دید، و براساس فرهنگ عاشورا تربیت شد .
باقرالعلوم(ع) در علم، زهد، عظمت و فضیلت سرآمد بنی‌هاشم بودند و احادیث فراوانی در زمینه‌های مختلفی همچون فقه، توحید، سنت نبوی، قرآن، اخلاق از ایشان نقل شده است تا جایی که محمد بن مسلم ۳۰ هزار حدیث و جابر بن یزید جعفی ۷۰ هزار حدیث از امام باقر(ع) نقل کرده‌اند. ایشان جنبشی علمی پدید آوردند که در دوره امامت فرزندش امام صادق(ع) به اوج خود رسیدند. شمار اصحاب و شاگردان ایشان را ۴۶۲ تن دانسته‌اند. در دوره امامت ایشان، تدوین دیدگاه‎های شیعه در رشته‌های گوناگون مانند اخلاق، فقه، کلام، تفسیر آغاز شد.
 امام در ۵۷ سالگی در هفتم ذی‌الحجه سال ۱۱۴ق به شهادت رسیدند. برخی هشام بن عبدالملک و بعضی ابراهیم بن ولید را عامل شهادت او دانسته‌اند. طبق منابع تاریخی، امام باقر(ع) هنگام واقعه کربلا خردسال بود و در این واقعه حضور داشت.
از این رو فرا رسیدن سال روز شهادت پنجمین ستاره فروزان منظومه امامت و ولایت حضرت امام محمّد باقر (ع) را بر رهروان ایمان و معنویت تسلیت می‌گوییم و امیدواریم رهرو راه این امام همام باشیم.»
 
انتهای پیام//

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار