• امروز سه شنبه شانزدهم آذر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز  خدمت سازمان اوقاف

صفحه آگهی مناقصه و مزایده های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان

سامانه شکايات

نشریه های الکترونیکی چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان

معرفی صفحه اینستاگرام

تبلیغ شبکه اجتماعی بله

تبلیغ شبکه اجتماعی سروش

احصاء 830 نیت برای ثبت موقوفات/برای ورود به امامزادگان نیاز به کارت واکسن نیست

احصاء 830 نیت برای ثبت موقوفات/برای ورود به امامزادگان نیاز به کارت واکسن نیست

معاون امور مجلس و استانهای سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تاکنون بیش از 830 نیت برای ثبت وقف جدید در کشور احصاء شده است.

 دوشنبه 3 آبان 1400   23  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت الاسلام سید ناصرالدین نوزی زاده در نشست خبری با خبرنگاران که در مرکز افق امامزاده شاه میرحمزه اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه وقف ریشه در تاریخ بشریت دارد و اسلام به آن شکل و هدف مشخص و معین داد، اظهار داشت: وقف ریشه در باورهای دینی ما دارد و واقفان با عقیده و اعتقاد اموال خود را برای عدالت محوری وقف کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه ما امروز وامدار واقفان خیراندیشی هستیم که جهان را اینگونه خواسته‌اند، تصریح کرد: امیدواریم این سنت همچنان ادامه داشته باشد و شاهد کاهش آسیبهای اجتماعی با افزایش وقف باشیم.
معاون امور مجلس و استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه سازمان اوقاف امانتدار موقوفات است، ادامه داد: اجرای امینانه نیات واقفان و افزایش نیات موقوفات از برنامه‌های این سازمان است که مدیرانی متعهد و دست پاک دارد.
وی با بیان اینکه در کشور 25 هزار موقوفه با یک میلیون و 500 هزار رقبه داریم، ابراز داشت: البته موقوفاتی نیز داریم که نیازمند احیا است و باید سازمان اوقاف این امر را دنبال کند.
حجت الاسلام نوری زاده با بیان اینکه اوقاف دارای برنامه‌های ویژه‌ای برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و ملی دارد، اضافه کرد: این برنامه‌ها در همه دورانها اجرا می‌شده و حتی در ایام شیوع کرونا نیز این برنامههای تعطیل نشد و به روش‌های مختلف ادامه داشت.
وی با بیان اینکه اوقاف در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، کمک به شرکتهای دانش بنیان و فناوری‌های نوین طی سالهای گذشته دستاوردهای خوبی داشته است، تصریح کرد: هدف ما رساندن نفع این صنایع به کل جامعه است و راه را برای سرمایه‌گذاران نیز باز گذاشته است.
معاون امور مجلس و استانهای سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: استان اصفهان در زمینه موقوفات یکی از استان‌های شاخص است، 16 هزار و 278 موقوفه در استان اصفهان است و باید از این ظرفیت در حوزههای مختلف بهره برداری شود که البته تاکنون در استان ظرفیت‌های خوبی را داشتهایم.
وی تاکید کرد: سازمان اوقاف بنگاه اقتصادی صرف نیست و در رفع آسیب‌های اجتماعی، برگزاری مراسمهای مختلف فرهنگی و مذهبی و ... تاثیرگذار است.
حجت الاسلام با بیان اینکه بیش از 830 نیت برای موقوفات احصا شده است، ادامه داد: برای این امر تامین نیازهای جوانان، کاهش آسیب‌های اجتماعی، تامین تجهیزات بهداشت و درمان، ترویج کتاب‌خوانی و .... در کشور در اولویت است.
وی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه در دوره حجت الاسلام خاموشی نگاه جدیدتر و به روزتری در استفاده از منابع موقوفات داشته، البته باید توجه داشت که ما در هر زمینه‌ای نیز امکان سرمایه گذاری نداریم.
معاون امور مجلس و استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه باید سرمایه‌گذاری معنوی و مادی در موقوفات دنبال شود، اضافه کرد: رویکرد ما استفاده از این ظرفیت به شایسته و بایسته ترین روش است.
وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از موقوفات کشور در دست دیگر نهادها است، اما حفظ عین موقوفات، افزایش درآمد موقوفات و احیای موقوفات همچنان در دستور کار است.
حجت الاسلام نوری زاده با اشاره به راه‌اندازی مراکز افق در امامزادگان ابراز داشت: این مراکز میتواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار باشد و بارها در این زمینه به نهادهای مسئول اعلام همکاری داشتهایم.
وی گفت: در حوزه درآمدزایی نگاه به بقاع متبرکه درآمدی نیست، بقاع مراکز دینی، فرهنگی و مذهبی است که به واسطه این مراکز با خداوند ارتباط برقرار کنند، کرونا به همه بخشها آسیب وارد کرد، بقاع متبرکه هم استثناء نیست، خیلی در این حوزه آسیب ندیدیم و برای کاهش آسیب‌های بخش سلامت عمده مردم توجه به دعا و معنویت و ارتباط با ولی خدا داشتند اما زائران حرم به صورت پیوسته و مدام در این مراکز حضور دارند.
معاون امور مجلس و استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه کرونا هم تهدید بود و هم فرصت، تصریح کرد: در حوزه آموزش در فضای مجازی پیشرفت‌هایی را داشتیم که قابل توجه بود.
وی افزود: پیشنهاد داده شد که واکسیناسیون در امامزادگان انجام شود اما هنوز این الزام نیست که برای حضور در بقاع متبرکه کارت واکسیناسیون دریافت شود.
 
انتهای خبر // 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار